Bezpieczeństwo danych w czasach AI
AI przeciwstawia się AI, w myśl zasady, że „żelazo ostrzy się żelazem”.
W dobie szybkiego rozwoju technologicznego cyberbezpieczeństwo staje się jednym z kluczowych elementów utrzymania stabilności i bezpieczeństwa na świecie. Szczególne miejsce w tym kontekście zajmuje sztuczna inteligencja zdobywająca – zwłaszcza w kontekście generatywnej AI – coraz większą popularność, wpływając na najróżniejsze aspekty prowadzenia biznesu.
Jednak podobnie jak wiele innych technologii AI jest mieczem obosiecznym, zdolnym zarówno do obrony, jak i ataku w sferze cybernetycznej. David van Weel, asystent sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa, wyraził to w sposób jednoznaczny, wskazując, że sztuczna inteligencja umożliwia obrońcom automatyzację procesu skanowania sieci i zwalczania ataków, co byłoby znacznie trudniejsze przy manualnym podejściu. Niemniej jednak zasady gry pozostają takie same i nie zmienia to zasadniczo sposobu przeciwdziałania zagrożeniom.
Nasza rzeczywistość staje się polem cyberwojny, w której AI mierzy się z AI. Ataki są coraz bardziej zaawansowane, a ich skutki mogą być katastrofalne, szczególnie gdy celują w infrastrukturę krytyczną. Dlatego też coraz więcej wysiłku wkłada się w wykorzystanie AI do ochrony tych kluczowych dla funkcjonowania całej gospodarki systemów.
Metody ataków ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta